فروش اینترنتی

هدلایت چیست؟

هدلایت چیست

هدلایت چیست؟

 • هدلایت چیست؟
 • هدلایت نور بالا و یا نور پایین ؟
 • انواع پایه های هدلایت
 • شدت نوردهی و توان مصرفی
 • طول عمر هدلایت ها
 • فن هدلایت
 • تفاوت هدلایت و زنون
 • فواید هدلایت برای خودرو شما

هدلایت نوع جدید لامپ های خودرو است که در از لامپ های led و cob استفاده شده که دارای یک فن خنک کننده است ، هدلایت لامپ های نسل جدید چراغ خودرو اند ، این نوع لامپ ها به دلیل دارای بودن نور بالا و عملکرد آنی مورد توجه رانندگان و افرادی که خودرو دارند قرار گرفته است.

به زبان ساده، هدلایت به لامپ های نسل جدید خودرو گفته میشود. لامپ های پر نور و قوی که این روز ها مورد توجه بسیاری از صاحبان خودرو قرار گرفته است. نور دهی هدلایت ها بخاطر بهره گیری از تکنولوژی ال ای دی و اس ام دی، قوی و در عین حال نسبت به لامپ های مشابه مانند زنون از مزیت هایی برخوردار است.

هدلایت

هدلایت نور بالا و یا هدلابت نور پایین؟

هدلایت ها را می توانید در کاسه چراغ جلو و پروژکتور های داخل سپر استفاده کنید. همانطور که می دانیم در هر خودرویی دو جهت نور که به آن ها نور بالا و نور پایین گفته می شود وجود دارد. خودرو های امروزی از پروژکتور های داخل سپر نیز به جهت بهتر کردن کیفیت نور دهی نیز بهره می برند. هر کدام از موارد گفته شده دارای یک سوکت خاص و یک طراحی منحصر به فرد برای قرار گرفتن پایه ی لامپ هستند. به این دو عامل مختصرا “پایه” می گویند.

انواع پایه های هدلایت

پس متوجه شدیم که نور بالا، نور پایین و پروژکتور ها هر کدام پایه ی خاصی دارند که برای نصب هدلایت باید پایه ی مناسب برای کاربری مورد نظر را انتخاب کرد.

هدلایت انواع خودرو ها مختلف است ، ترتیب پایه هدلایت در خودرو ها به ترتیب زیر مشخص است

هدلایت

برای مثال شخصی برای تهیه ی هدلایت اقدام می کند. خودروی او تویوتا کرولا بوده و پایه های اختصاصی برای نور بالا، نور پایین و پروژکتور های این خودرو به ترتیب H1 , H7 و H11 می باشد. پس با توجه به کاربری هدلایت باید پایه مناسب را انتخاب کنید. البته دانستن پایه لامپ ها جنبه ی تخصصی داشته و این انتظار از خریداران هدلایت نیست که پایه ی لامپ ها را بدانند. بدون شک فروشنده های هدلایت خود از این موارد اطلاع دارند.

شدت نوردهی و توان مصرفی

شدت نور دهی و توان مصرفی هدلایت ها دیگر مواردی است که دانستن آن کمک شایانی به انتخاب درست یک هدلایت می کند. شدت نور دهی را با واحد لومن (LM) و توان مصرفی را با واحد وات (w) بیان می کنند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانیم به طور متوسط یک لامپ معمولی شدت نوردهی برابر با 3800 لومن دارد.

هدلایت

 

توان مصرفی لامپ های رایج در هر خودرویی متفاوت بوده و عامل مهمی در انتخاب هدلایت می تواند محسوب نشود. این بدان معنا نیست که توان مصرفی مهم نیست، اما می تواند تغییر کند. توان رایج در بین لامپ ها 40 وات می باشد. فرضا برای پروژکتور ها که دارای محفظه ی کوچکتری نسبت به کاسه چراغ ها هستند، توان 30 وات یا نهایتا 40 وات مناسب است. توان 80 وات باعث سوختن و از بین رفتن سوکت لامپ و آب شدن آن می شود. در صورت انتخاب هدلایت با توان بالاتر می بایست توان سیم و سوکت پایه لامپ را نیز بالاتر برد.

طول عمر هدلایت ها

طول عمر هدلایت ها بر حسب دقیقه مطرح می شود. معمولا این مدت زمان که به عنوان تاریخ مصرف هدلایت یا عمر مفید آن عنوان می گردد به مراتب بیشتر از عمر مفید یک کاسه چراغ و خودرو می باشد. پشت هر هدلایت یک عدد فن به جهت جنک کردن چیپ ست هدلایت تعبیه شده است. بعضی از هدلایت ها دارای ترانس و برخی دیگر بدون ترانس می باشند. ترانس ها با توجه به ساختار هدلایت از طرف کارخانه به صورت فابریک در مسیرکشی آن قرار دارد. اگر هدلایت بدون ترانس دیدید تعجب نکنید.

فن هدلایت

هدلایت ها دارای یک فن خنک کننده هستند که این فن مصرف هدلایت را بهینه و آن را خنک میکند ، نوع فن ها در هدلایت مختلف است ، اما همگی وظیفه دارند تا هدلایت ها را خنک کنند.

هدلایت

تفاوت هدلایت و زنون

 • هدلایت سریعا روشن می شود ولی زنون برای روشن شدن نیاز به گرم شدن دارد
 • زنون ها نور شدیدی دارند و این نور آزار دهنده است ، ولی هدلایت بر خلاف زنون ها نور خیره کننده و آزار دهنده ای ندارند
 • با نصب زنون مشکلات برقی در خودروی شما به وجود خواهد آمد و این مورد امری بسیار طبیعی است ، اما هدلایت ها با مصرف بهینه این مشکل را به وجود نمی آورند

زنون ها در تصادفات با اولین ضربه شکسته و گاز آن خارج میشود ، این سمی بود و میتواند باعث خفگی شود ، و نیز ترانسی که زنون ها دارند و لتاژ برق ا افزایش داده و هین مورد میتواند باعث برق گرفتگی شدید شود

هدلایت ها نسل هوشمند و بهینه ، جدید و پر قدرت خودرو هستند که زنون ها را کنار زده و  وارد بازار شده اند ، طراحی هدلایت ها به گونه است که مشکلاتی که در استفاده از زنون وجود داشت برطرف شده است

لازم به ذکر است که زنون هایی که به صورت فابریک بر روی خودرو های خارجی تعبیه شده اند، از استاندارد لازم برخوردار هستند. همچنین استفاده از زنون های متفرقه با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی ممنوع می باشد.
گفتنی است که اگر شخصی به مدت نیم ثانیه به نور لامپ زنون نگاه کند، به مدت 4 تا 8 ثانیه دچار اختلال بینایی می گردد. این امر باعث ایجاد خطر های جاده ای می شود.

فواید هدلایت برای خودروی شما

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که نصب هدلایت چه فوایدی برای خودروی من خواهد داشت ؟؟ با نصب هدلایت چه فوایدی نصیب من میشود؟

 1. در هدلایت ها از تکنولوژی لامپ های جدید led  و cob  استفاده شده است
 2. هدلایت ها نسبت به لامپ های دیگر خودرو مصرف کم تر و بهینه تری دارند 
 3. هدلایت ها نوری بیشتر از لامپ های معمولی دارند 
 4. نور هدلایت مانند زنون زننده نیست و چشم رانندگان مقابل را اذیت نمیکند
 5. استفاده از هدلایت آزاد است و بر خلاف زنون جریمه ای ندارد
 6. عمری چند برابری نسبت به لامپ های معمولی و زنون ها دارد
 7. عملکرد آنی و سریع دارد

مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم تنها بخش از فواید هدلایت بود ، پس با خرید و نصب هدلایت تجربه ای لذت بخش از رانندگی در شب داشته باشید

کلام آخر

اگر در یک کلام بخواهیم به شما بگوییم که هدلایت چیست باید بگوییم که هدلایت بهترین نوع لامپ خودرو است

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *